Kruche dziedzictwo – recenzja

W najnowszym numerze kwartalnika Ethos (1/2019) znajdziemy, napisaną przez ks. Jana Sochonia, recenzję książki ks. prof. Alfreda Wierzbickiego Kruche dziedzictwo. Jan Paweł II od nowa (Warszawa 2018).

W swojej książce lubelski etyk wyraża troskę o jakość polskiego katolicyzmu, z wielu stron zagrożonego, nie tylko w perspektywie zewnętrznej, ale – co bardziej istotne – również wewnętrznej. Nie waha się wytykać Polakom oraz działającym w Polsce partiom politycznym (zwłaszcza prawicowym) różnego rodzaju zaniedbań, niedociągnięć, swego rodzaju uśpienia czujności ewangelicznej i humanistycznej.

Szkice zawarte w omawianej książce dotyczą spraw i problemów współczesnych, naświetlanych jednakowoż z punktu widzenia przemian, jakie dokonały się za sprawą Soboru Watykańskiego II, a których realizatorem i promotorem okazali się polski Papież oraz – podkreślmy – następca świętego Piotra z Ameryki Południowej. Ponieważ dziedzictwo Soboru i jego kontynuatorów nadal nie znajduje w Kościele odpowiedniego odzewu, ksiądz Wierzbicki uznał je za kruche, narażone na najróżniejsze zniekształcenia, a nawet na zapomnienie.

Zachęcamy do zapoznania się z recenzją ks. Jana:

Sochon_rec